Hizmet Sözleşmesi

Webicro'dan Hizmet Alan Tüm Müşteriler Aşağıdaki Maddelerin ve Eklenecek Olan Maddelerin Tamamını Kabul Etmiş Sayılır.
- MADDE 1 - Yedek Sorumluluğu: Webicro sağladığı hiçbir hizmette yedek alma sorumluluğunda değildir. Yedek alma sorumluğuğu tamamen müşteriye aittir. Webicro bu konuda kesinlikle sorumlu ve/veya mesul tutulamaz.

- MADDE 2 - Son Ödeme Tarihi: Ödeme tarihinizden sonraki 3 gün boyunca ödemenizi gecikmeli olarak yapabilirsiniz. Ancak bu 3 günün sonunda ödeme yapmazsanız 7.günün sonunda hizmetiniz kalıcı olarak silinir. Webicro yedek verme ve hizmeti açık tutma sorumluluğunda değildir.

- MADDE 3 - Paketlerdeki Değişiklik Hakkı: Webicro sağladığı tüm hizmetlerde istediği gibi teknik ve/veya finansal değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Paketler üzerinde istediği gibi düzenleme yapabilir, bu konuda Webicro sorumlu tutulamaz.

- MADDE 4 - Argo Kelime/Ağır Hakaret: Destek talepleri ve irtibat noktalarında hakaret/küfür ya da aşağılama tespit edildiğinde, Webicro müşterinin hesabını sunucularından kalıcı olarak silme hakkını saklı tutar. Herhangi bir ön uyarı ve ücret iadesi söz konusu değildir.

- MADDE 5 - Webicro Kendinden Kaynaklanmayan Sorunlarda Destek Vermeme Hakkını Saklı Tutar.

- MADDE 6 - Yeniden Kurulum (Format): Hizmetlerimizde yeniden kurulum işlemleri 7 iş günü içerisinde onaylanıp sonuçlanmaktadır. İlk format işlemi tüm hizmetlerimizde ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

- MADDE 7 - Webicro neden göstermeksizin her zaman hizmeti sonlandırma ve iade hakkına sahiptir.

- MADDE 8 - Sipariş edilen ürünlerinizde kesinlikle devir, takas, farklı üyeliğe aktarma gibi işlemler yapılmamaktadır.

- Webicro'dan hizmet alan tüm kullanıcılar bu şartları kabul etmiş sayılır.

- Webicro hizmet sözleşmesini haber vermeksizin düzenleme hakkını saklı tutar. Zorunlu ve aciliyet gerektiren değişiklikler dışında yapılan güncellemelerde tarafınıza bilgiler iletilip tekrardan kabulünüz sorgulanır.

- İade kapsamına giren müşteriler için gerekli şartlar ve uygulanacak prosedür aşağıda madde madde verilmiştir. Bu şartlar harici işlem yapılmamakla beraber farklı bir uygulama teklif edilemez.

1) İade kapsamına girecek kişilerin Webicro yetkilileri tarafından bu iade için kabul edilmeleri gerekmektedir.

2) İade için alınmış olan hizmetin firma yetkilileri tarafından hatalı işlem yapılması (verilerin silinmesi, yanlış işlem yapılması vs.) gerekmektedir.

3) İade kapsamına giren müşteriler kesilen %KDV tutarını ve kullanılan hizmet gününü, ödedikleri faturadan düşerek kalan ödemeyi alabilirler.

4) İade müşterinin sağlıklı bir gerekçe göstermeleri ve firma yetkilileri tarafından kabul edilmesi ile işleme sokulur.